Yumurtalık Kisti Ameliyatı İstanbul

Kadınların yumurtalıklarında ortaya çıkan kistik oluşumları çıkarmak için yumurtalık kisti ameliyatları yapılır.  Bu ameliyat mevcut duruma göre bir ya da iki yumurtalığa uygulanabilir.  Yumurtalıklarda bir tane kist oluşabileceği gibi çok sayıda kist de oluşabiliyor. Kistler boyut olarak çok büyüyebilir ve yumurtalıkların tamamını kaplayacak hale gelebilir.  Bu durumda yumurtalıkların tamamı alınabilir. Bunun dışında sadece kistlerin alınması ön planda tutulur.

Bir kadında hormonal değişiklikler kist oluşumunu arttırabilir. Ameliyatlar hastanın durumu, kistin yapısına göre planlanır.  Yumurtalık kisti ameliyatları ile birlikte farklı ameliyatlar da kombine olarak yapılabilir. Genellikle myomektomi ve histerektomiyle birlikte planlanabiliyor.

Yumurtalık kisti vakalarında ilaç tedavileri işe yaramazsa veya takip edilen süreçte kistin boyutu büyürse cerrahi işlem yapılması gerekir. Bu uygulamalar karın bölgesinden açık veya kapalı olarak yapılabilir. Hastadan kist alınır ve yaşam konforunun artması sağlanır.

Yumurtalık kisti ameliyatları konusunda bilgi almak için kliniğimizi ziyaret ederek Op. Dr. Burçin Karakuş ile görüşebilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatları Nelerdir?

Yumurtalık kisti vakalarında öncelikle cerrahi olmayan yöntemler uygulanır. Ancak bu yöntemlerle başarı sağlanamadığında yumurtalık kisti ameliyatları yapılır. Ameliyat sonrasında hastanın yaşam konforunu arttırmak hedeflenir. Hastanın durumu ve doktorun tavsiyesine göre farklı ameliyatlar planlanabilir.

Yumurtalık kisti ameliyat seçenekleri;

Laparotomi (Açık) Ameliyatı

Bu ameliyat yöntemi genellikle kistin boyutunun büyük olduğu durumlarda ya da uzmanlar kistin içeriğinin malign olduğuna kanaat getirdiyse uygulanır. Ayrıca diğer organ ve dokularla yakın ilişkisi varsa büyük kesi ile kanserli bölüm açık ameliyat ile kolaylıkla bulunduğu noktadan çıkarılır.

Laparoskopik (Kapalı) Ameliyat

Hafif düzeyde, çok problem çıkarmayan yumurtalık kistlerinin alınmasında tercih edilen yöntemdir. Ameliyatta kistler sağlam olan dokulardan ayrılır. Daha sonra kist oluşumları temizlenir. İlk olarak kistin türüne bakılır. Kist iyi huyluysa laparoskopi yapılabilir. Kötü huylu kist oluşumlarında açık ameliyata yönelim daha yaygındır.

En modern ve konforlu yumurtalık kisti ameliyatı olduğunu söylemek doğru olur. Karın bölgesinde yapılan 1 cm ve daha küçük kesiler ile ameliyat gerçekleşir. Özel kamera sistemi ve cerrahi aletler ile küçük kesilerden yumurtalık bölgesine ulaşmak mümkündür. Hastanın klinikte kalma süresi ve yara yeri iyileşmesi açısından daha avantajlı ameliyatlardır.

Yumurtalık kisti ameliyatlarının tamamı kliniğimizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Yumurtalık kisti ameliyatları kendi içinde belirli riskler barındırıyor. Bu riskler kendi içinde ameliyat türüne göre değişiklik gösteriyor. Ancak doktorun belirttiği noktalara dikkat ederseniz riskler ortadan kalkar.

Yumurtalık kisti ameliyatları riskleri şöyle sıralanabilir;

  • Enfeksiyon: Ameliyat olan bölgede enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için yara yeri bakımı iyi yapılmalı ve doktorunuzun önerdiği antibiyotikler düzenli kullanılmalıdır.
  • Kanama: Ameliyat sonrasında dikkat edilmediğinde kanama riski olabilir. Hastaların sigara ve alkol kullanımında kanama riski artabilir. Doktorun önerileri dikkate alınırsa kanama riski ortadan kalkar.
  • Ağrı: Yumurtalık kisti ameliyatı sonrasında ağrı şikayetleri oluşabilir. Ancak ağrı şikayetlerine karşı doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Bu ağrı kesiciler sayesinde ağrı şikayetleri ortadan kalkar.

Yumurtalık kisti ameliyatından sonra mutlaka doktor kontrollerine gidilmelidir.

Yumurtalık kisti ameliyatı risklerini merak ediyorsanız kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatları Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yumurtalık kisti ameliyatları sonrasında iyileşme sürecinin konforu için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor;

  • Doktorun ameliyat sonrasında verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Cerrahi insizyon hattında enfeksiyon oluşmaması adına pansuman ve bakım düzenli yapılmalıdır.
  • Ameliyat sonrası ilk zamanlar ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır. Özellikle spor etkinliklerine bir süre ara verilmesi tavsiye edilir.
  • Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası 4-6 hafta kadar deniz ve havuza girilmemelidir. Çünkü ortak alanlarda ameliyat bölgesi enfeksiyon kapabilir.

Yumurtalık kisti ameliyatları hakkında kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.