Vulvoplasti İstanbul

Kadınlarda her zaman çeşitli genital bölge problemleri görülür. En yaygın görülen genital bölge sorunlarından biri de dış dudaklarda görülen sarkmalar ve bu bölgenin olması gerekenden büyük olmasıdır. Bu bölgede yaşanan problemler, vulvoplasti diğer bir adıyla dış dudak estetiği ile ortadan kaldırılabilir. Bu problemler genellikle kadınlarda doğumdan sonra görülür. Neden ne olursa olsun pratik bir operasyon ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

Bir hastada dış dudaklar doğuma bağlı olarak sonradan hasta için sorun teşkil edebileceği gibi yapısal olarak da hasta dış dudaklarının görünümünden mutsuz olabilir. Özellikle dış dudak bölgesi büyük olabilir, uzun görünebilir, sarkıklık ve asimetri problemleri yaşayabilir. Dış dudak bölgesinde yaşanan sarkma sorunlarında hastalar büyük özgüven sorunları yaşayabilirler.

Öyle ki bu durumda kadınlar yaz aylarında bikini ve mayo gibi kıyafetler giymekten kaçınırlar. Aynı zamanda ince kumaşlardan ve genital bölgeyi taşıran kıyafetlerden uzak dururlar. Genital bölgede bulunan dış dudak sarkmaları cinsel yaşamı da etkiler.  Ancak bu bölgedeki görünüm bozuklukları ve hacim sorunları vulvoplasti ile kolaylıkla ortadan kaldırılır. Hiçbir iz kalmadan operasyon başarıyla tamamlanabilir.

Vulvoplasti Nasıl Yapılır?

Vulvoplasti ameliyatı yani dış dudak operasyonları son derece pratik bir operasyondur. Hastanın şikayetine göre ve dış dudaktaki soruna göre farklı teknikler kullanılabilir. Özellikle kalın ve büyük dış dudak yapısından şikayet varsa liposuction ile dış dudakların küçülmesi ve daha sıkı hale gelmesi sağlanabilir. Bölgede inatçı yağlar varsa her iki bölgeden yağlar alınarak küçülmeleri sağlanabilir.

Dış dudak bölgesinde sarkmalara bağlı da vulvoplasti yapılır. Bu uygulamada cerrahi tedavi uygulanır. Bölgedeki fazla doku kesilerek uygun cerrahi teknikler ile sarkmalar giderilir.  Bu operasyonlar genellikle lokal anestezi altında yapılır. Ancak farklı ameliyatlarla birlikte yapılacaksa genel anestezi uygulanması daha doğru olur.

Hastanın genital bölgesinde dış dudakların zayıflığı varsa ilerleyen yaşlarda dış dudak derisi incelmeye ve sarkmaya başlayabilir. Bölgede ilerleyen yaşa bağlı yağ dokusu azaldıkça hacim kayıpları da görülür.  Bu durum dış dudaklarda kırışık bir görünüm ortaya çıkarır.  Deri cansız, kırışık ve katlı görünür. Ancak yapılan operasyon ile başarılı şekilde istenen estetik görünüm sağlanabilir. Operasyon sonrasında dış dudak bölgesi eşit, simetrik, genç, diri, canlı ve pembe bir görünüme kavuşur.

Genellikle dış dudak ameliyatına ek olarak iç dudaklarda görülen sarkıklık problemleri de giderilir. Bu uygulamada kombine olarak iç dudak ameliyatı da yapılır.  Böylece genital bölgede istenen estetik görünüm kolaylıkla ortaya çıkacaktır.

Vulvoplasti Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Bu uygulamanın cinsel ilişki veya gebeliğe bir etkisi yoktur. Yani dış dudak ameliyatı sonrası kadınlar iyileşme sürecini takiben istedikleri zaman hamile kalabilirler. Uygulama sonrasında oluşan gebeliklerde şartlar uygunsa vajinal doğum yapılabilir. Ancak vulvoplasti sonrasında aşırı kilo alıp verme, yaş gibi durumlara göre vajinal doğum riski farklı olur. Dış dudak estetiği vajinal doğuma bir engel olmamakla birlikte genellikle doğumdan sonra önerilir. Çünkü doğumdan sonra burada ortaya çıkabilecek estetik görünümü olumsuz etkileyebilecek bir durum ortadan kalkmış olur.

Vulvoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Vulvoplasti oldukça pratik ve konforlu bir ameliyattır. Bu uygulama ortalama 40-60 dakika kadar sürer. Hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Önerilere uyulduğu takdirde iyileşme süreci de konforlu olur. Ancak iyileşme sürecinde hastanın dikkat etmesi gereken belli başlı durumlar bulunmaktadır. Özellikle bölgenin hijyeni ve temizliğine çok önem verilmelidir. Bu sayede enfeksiyon riski ortadan kaldırılır.

Hastalar ameliyat bölgesinde oluşabilecek şişlik ve morluklara karşı buz masajı uygulamalıdır. Aynı zamanda doktor tarafından verilen kremler düzenli olarak kullanılmalıdır.  Genellikle hastanın 2-3 gün kadar duş almaması önerilir. İşlem sırasında dikiş kullanılır. Bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir; ancak iyileşme sürecinde doktor kontrollerine gidilmelidir.

Cerrahi işlemden sonra hastalar belirli bir süre ağır sporlardan ve cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Bu süre 6 hafta kadar sürebilir. Bunun yanında bölgede ilk zamanlar ortaya çıkan morluk ve şişlikler normaldir. Zaman içinde görülen ödem ve morluklar kendiliğinden geçer. 3-4 ay sonra dış dudak bölgesindeki estetik görünüm ortaya çıkmaya başlar.

Vulvoplasti Kalıcı mı?

Her kadın dış dudak ameliyatı ile uzun süreli yani kalıcı etki elde etmek ister. Öncelikle uygulamanın yapıldığı bölgede yer alan derinin canlı ve aktif bir yapı olduğunu belirtelim. Bu yüzden de zaman içinde ilerleyen yaşa bağlı olarak deformasyonlar ve sarkmalar görülebilir. Cilt zaman içinde bu bölgede elastik yapısını kaybedebilir.

Vulvoplasti çok uzun süre kalıcılığı olan bir uygulamadır. Ancak tamamıyla ömür boyu kalıcı bir uygulama olduğunu söylemek yanlış olur. Bu yüzden de belirli zamanlarda ihtiyaç halinde tekrarlanması beklenen etkinin daha da uzun sürmesini sağlar.

Vulvoplasti ameliyatı ihtiyacı duymanız halinde detaylı bilgiyi muayene sonrasında Op. Dr. Burçin Karakuş ile görüşerek alabilirsiniz.