Vajinoplasti İstanbul

Vajinoplasti, kadınlarda vajina bölgesinin daraltılması adına uygulanan kozmetik bir estetik uygulamadır.  Hastada hafif düzeyde gevşeklik bulunması durumunda lazer ile ısıtma ya da radyofrekans gibi yöntemlerle de uygulama yapılabilir. Ancak hastanın gevşekliği ciddi boyutta olursa ameliyatsız daraltma etkili olmaz. Bu durumda mutlaka kişiye özel bir vajinoplasti ameliyatı planlanmalıdır. Doğum sonrası genellikle anne adaylarında kaslar gevşer ve güçsüzleşir. Buna bağlı vajenin genişlemesi cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Bu durumda hasta isteği doğrultusunda vajinoplasti düşünülebilir.

Cerrahi işlem vajendeki genişleme ve gevşemeyi ortadan kaldırmak adına yapılır. Bu uygulama genel anestezi ile uygulanır. Hastaya yönelik yapılan tetkik ve değerlendirmeler sonrasında ameliyat planlanır. Ortalama 40-60 dakika süren bir işlemdir. Bunun dışında kombine bir uygulama yapılacaksa bu süre biraz daha uzun olacaktır.

Vajinoplasti Kimler İçin Uygun Değildir?

Vajinoplasti hastalar tarafından çok tercih edilen ve fayda sağlayan bir estetik işlemdir. Ancak her zaman en iyi tedavi seçeneği olmayabilir. Bunun dışında pelvik taban kaslarının güçlenmesi adına Kegel egzersizleri ile birlikte diğer vajina egzersizleri de yapılabilir.  Bu egzersizler düzenli uygulandığında; özellikle aşırı derecede sarkma ve genişleme olmayan hastalarda yeterli olabilir. Yani vajinoplasti her durumda ön planda önerilmez.

Aynı zamanda ilerleyen yıllarda hamilelik planı olan anne adaylarında da vajinoplasti önerilmez. Bunun sebebi ameliyatta vajinal kanalın daraltılmasına bağlı normal doğum sıkıntılı geçebilir ve aynı zamanda doğum sonrasında kaslar tekrar eski haline dönüp deforme olabilir. Ayrıca kadınlarda sadece eşin ve cinsel partnerin talebine bağlı bu operasyon yapılmamalıdır. Vajinoplasti öncelikle idrar kaçırma, sarkma, cinsel hazzın olumsuz etkilenmesi ve pelvik kasların zayıflamaya başlaması gibi durumlarda önerilebilir.

Vajina bölgesindeki problemlerin önemli bir bölümü psikolojik olabilir ve bunlar muayene sonrasında hasta ile konuşularak gerekirse psikolojik destek ile çözüm yoluna gidilebilir. Ancak bazı yapısal sorunlar ortaya çıkmaya başladığında hasta memnuniyetsizliği göz önünde bulundurularak kişiye özel bir ameliyat planı hayata geçirilebilir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti uygulaması kısa sürede tamamlanan risksiz bir uygulamadır. Ortalama 40-60 dakika arasında tamamlanır. Genellikle genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Cerrahi işlem öncesi daraltmanın ne kadar yapılacağı belirlenir.

Bu süreç tamamlandıktan sonra ameliyat başında vajinadan çıkarılacak fazla deri çizilir. Daha sonra deri altında yer alan dokular güçlü dikişler yardımıyla dikilir.  Hasta için belirlenen yeterli daraltma işlemi tamamlandığında mukozal derinin kapatılma işlemi yapılır. Bölgede sarkmaya bağlı deri çıkıntısı varsa bu durum da giderilir.

Cerrahi operasyon genel anestezi altında yapıldıysa hemen sonrasında hasta uyandırılarak normal odaya alınır.  Hastada pelvik kaslarda da sorun varsa ek olarak bu bölgelerin güçlendirilmesi adına bazı müdahaleler de yapılabilir. Genellikle hastalar operasyondan sonra ertesi gün taburcu olurlar.

Vajinoplasti Sonrası Riskler ve Komplikasyonlar Nelerdir?

Vajinoplasti riskler ve komplikasyonlarına bakıldığında en avantajlı ameliyatlardan biridir. Çünkü operasyon sonrasında risk ve yan etki yok denecek kadar azdır.

Morluk ve Şişlik:  Operasyon bölgesinde ilk günler morluk ve şişlik şikayetlerinin olması çok doğaldır. Bu şikayetler ortalama 10 gün içinde kendiliğinden geçecektir.

Ağrı:  Ameliyat sonrası müdahale edilen bölgede çok hafif düzeyde ağrı hassasiyeti oluşabilir. Bu durumda doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılırsa ağrı şikayetleri görülmez.

Vajinoplasti sonrasında bölgede enfeksiyon ve kanama gibi riskler yoktur. Aynı zamanda hastanın iyileşme süresi de çok kısadır. Detaylı bilgi almak için Op. Dr. Burçin Karakuş ile görüşebilirsiniz.

Vajinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajinoplasti sonrası hasta için iyileşme süreci çok konforlu geçer. Yine de hastanın dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur;

  • Uygulamadan sonra ortalama 6 hafta kadar cinsel ilişkiye ara verilmelidir.
  • Doktorun reçete ettiği ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar belirlenen şekilde aksatılmadan kullanılmalıdır.
  • Bölgede ortaya çıkan hassasiyeti ortadan kaldırmak adına ilk zamanlar soğuk uygulama yapılabilir.
  • Ameliyattan sonra ağır fiziksel aktivitelere doktorun belirttiği süre kadar ara verilmelidir.
  • Operasyondan sonra doktor kontrolleri aksatılmamalı ve iyileşme süreci yakından takip edilmelidir.

Vajinoplasti uygulamalarında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu yüzden özellikle sağlık kuruluşuna giderek dikiş aldırma gibi bir işlem yapılmasına gerek kalmaz.

Vajinoplasti Avantajları Nelerdir?

Vajinoplasti sonrası vajina bölgesi kendini bir yenileme sürecine sokar.  Ameliyat sırasında vajinada bulunan güçsüz bağ dokularının güçlenmesi sağlanır. Bu yüzden bağ dokulara bağlı diğer sorunlar da çözülür. Aynı zamanda idrar kaçırma ve dışkı kaçırma gibi sorunlara karşı da çözüm olabilir.

Bazı hastaların vajina bölgesinde çeşitli anatomik anormallikler olabilir. Özellikle yapısal olan bu sorunlara vajinoplasti ile müdahale etmek mümkün olur.  Ameliyattan sonra hastada hiçbir şekilde kesi ve dikiş izi kalmaz.  İz kalmaması vajinoplastiyi daha çekici hale getirmektedir.

Son teknoloji yöntemler ve ekipmanlar kullanıldığı için vajinoplasti çok pratik ve konforlu bir kozmetik uygulamadır. Hasta genellikle ertesi gün taburcu edilir. Ayrıca, sonrasında tekrar gebelik olmazsa yaşlanmaya bağlı gevşeme görülme sıklığı oldukça azdır.

Vajinoplasti hakkında bilgi almak için hemen kliniğimizle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.