Perinoplasti İstanbul

Kadınlarda perine olarak adlandırılan bölge anüs ve vajina arasında bulunan genital bölgeye verilen isimdir.  Perinoplasti ise bu bölgeye yapılan kozmetik uygulamaya verilen isimdir. Genellikle doğum sonrasında oluşan dikiş izlerinin düzeltilmesi amacıyla yapılır. Aynı zamanda doğum yapmayan kadınlarda da bu bölgede yer alan cilt fazlalıkları, kırışıklıklar ve katlantıların düzetilmesi adına yapılabilir. Perine bölgesi estetiği son yıllarda çok tercih edilen bir uygulamadır. Kadınlarda doğumdaki dikiş izleri hastayı estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Bu yüzden perine bölgesine estetik açıdan bir görünüm kazandırmak için perinoplasti ameliyatları yapılır.

Normal doğum anında bebeğin rahat pozisyonda dışarı çıkması ve doğum anında oluşan yırtıkların engellenmesi adına epizyotomi (kesi) işlemi uygulanır. Bu kesi iyi iyileşmediğinde oluşan skar dokusuna yönelik bu uygulama yapılabilir.

Perinoplastiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Vajinal doğumdan sonra dikiş izlerinin kötü iyileşmesi durumunda hastada ağrı ve acı şikayetleri olabilir. Bu durum hastanın cinsel hayatını da olumsuz etkileyebilir. Perine bölgesindeki görünümden rahatsız olan ya da bu şikayetlere sahip olan hastalar perinoplasti operasyonlarına başvurabilir.

Geçirilmiş doğum hikayesi olmasa da özellikle ileriki yaşlarda hastalarda kırışıklık ve cilt fazlalığı da görülebilir. Tüm bu durumlarda perinoplasti fayda sağlayabilir.

Genellikle evde yapılan doğumlarda perine bölgesiyle alakalı sorunlar daha sık yaşanır. Doğumdan sonra dikişlerin iltihap kapması ve açılması, bebeğin vajinal kanaldan çıkması sırasında yırtılma gibi durumlar perine bölgesinin zarar görmesine yol açar.  Aynı zamanda bebeğin iri olması, baş çapının geniş olması, hastanın vajinal girişinin dar olması veya çatı darlığı doğumda yırtılmalara yol açar. Tüm bu durumlarda tam iyileşme sağlandıktan sonra perinoplasti işlemine başvurulabilir.

Perinoplasti Nasıl Yapılır?

Perinoplasti uygulamaları tek başına yapılabileceği gibi genel olarak vajina daraltma ameliyatları ile birlikte de yapılır. Uygulamada anüs ile vajina arasında bulunan perine bölgesinin anatomik olarak hastanın isteği doğrultusunda düzeltilmesi sağlanır. Bu bölgede yer alan dikiş izleri, cilt katlantıları giderilir. Ameliyat genel anestezi altında ortalama 30-40 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Bu uygulamada ağrı, acı ve kanama gibi şikayetler olmaz.

Perinoplasti ameliyatı aynı zamanda cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı gibi sorunların ortadan kalkmasına da yardımcı olur. Doğum sonrası dikiş izleri kabarık ve çöküntü halinde görünebilir. Bu ameliyatla doğum izleri giderilerek eski haline getirilir.

Doğumdan sonra sadece dikiş izleri yok edilecekse operasyon ortalama 30 dakika sürer. Aynı seansda cilt katlantıları da giderilecekse ameliyat süresi 45 dakikaya kadar çıkabilir. Ameliyattan sonra hastada ağrı ve acı şikayetleri olmaz. Perinoplasti en konforlu estetik ameliyatlardan biridir.

Perinoplasti Avantajları Nelerdir?

Perinoplasti, perine bölgesine yönelik kadınlarda genellikle doğum sonrası ve ilerleyen yaşlarda tercih edilen bir uygulamadır.  Bu uygulama diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi çok önemli avantajlar sunar.

Perinoplasti avantajları şöyledir;

  • Perine bölgesindeki hasara bağlı cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı ve acı şikayetleri ortadan kalkar.
  • Kadınlarda perine bölgesinde estetik açıdan güzel bir görünüm sağlandığında kendine olan güveni de yükselir.
  • Perine bölgesinin düzeltilmesi ile hem psikolojik hem de fiziksel açıdan hasta rahatlar.
  • Perine bölgesi özellikle doğumdan sonra sarktığında perinoplasti sonrası eski görünümüne geri kavuşur.
  • Ameliyattan sonra ağrı, acı ya da kanama gibi şikayetler görülmez.
  • Perinoplasti, vajina daraltma gibi birçok ameliyatla birlikte yapılabilir.

Ülkemizde birçok kadın bu uygulama ile perine bölgesinde istediği estetik görünüme kavuşuyor. Sizler de perinoplasti hakkında merak ettikleriniz varsa Op. Dr. Burçin Karakuş ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Perinoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Perinoplasti ameliyatında da anesteziye bağlı komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Ameliyattan sonra hasta kısa süre içinde normal hayatına dönebilir. İlk günlerde bölgenin suyla temas etmemesi gerekir. Aynı zamanda ameliyattan sonra birkaç gün buz masajı gibi özel uygulamalar önerilebilir. Hasta uzmanın önerdiği süre boyunca cinsel ilişkiye de ara vermelidir.

Perinoplasti sonrası iyileşme süreci bir hafta kadardır. Hasta 7-10 gün sonra normal yaşantısına dönebilir. Bölgenin hijyenine dikkat edilmelidir. Bunun dışında ameliyat sonrası komplikasyon riski yok denecek kadar azdır.

Perinoplasti Fiyatları Ne Kadar?

Estetik operasyonlarda her hastanın ameliyat süreci özel olarak planlanır. Öncelikle uzmanların hastayı muayene etmesi gerekir. Perinoplasti genellikle kombine uygulamalar ile birlikte yapıldığı için fiyatlar buna göre değişiklik gösterebilir. Mevcut sorun ve beklentilerden sonra yapılacak işlemler planlanır. Aynı zamanda hastanın hastanede kalma süresi gibi durumlar da fiyatları etkiler.