Labioplasti İstanbul

Labioplasti, vajina bölgesinde yer alan büyük dudak yani dış dudak ile küçük dudak yani iç dudağın cerrahi operasyonla tamir edilmesi işlemidir. Bu uygulama ile vajina bölgesinde hasta tarafından belirtilen problemler kolayca ortadan kaldırılabilir. Kadınlarda genital bölgede bulunan dudaklardaki estetik kaygılar ile birlikte fonksiyonel problemler de düzeltilebilir. Kadınlarda dış genital bir organ olan labium isimli dudaklar, yüzeyinde kıl olan kalın ve dolgun büyük dudaklar ile iç bölümde yer alan ince ve küçük dudaklardan meydana gelir.

Labioplasti, genellikle iç dudaklarda büyüklük, asimetrik görünüm veya sarkıklık gibi durumların düzeltilmesi adına yapılır. Bu uygulamalar iç dudak küçültme ameliyatı olarak da bilinir. Aynı zamanda dış dudaklarda da büyütme ve küçültme gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

Dudak bölgesinde yaşanan sorunlar kadınlarda günlük hayatı, giysi seçimini, aktiviteleri ve cinsel ilişkiyi etkileyebilir. Aynı zamanda bölgenin hijyenine de etkileyebilir.  Bu bölgede doğuştan ya da sonradan gelişen bir travmaya bağlı sorunlar yaşanabilir. Dudaklarda görülen bu sorunlar labioplasti operasyonları ile giderilir.

Labioplasti Hangi Durumlarda Yapılır?

Vajina bölgesinde ortaya çıkan sorunlar kadınları fiziksel ve psikolojik olarak etkiler. İç dudakların olduğu bölgelerde çeşitli sebeplerle sarkma şikayetleri ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bu bölge iri, kırışık ve geniş olabilir. Aşağıdaki durumlarda labioplasti yapılabilir;

 • Sık gebelik ve sert cinsel ilişkiye bağlı labium bölgesi sarkmaları
 • Gebelik ve hormonal denge bozulmasına bağlı labium bölgesindeki büyümeler
 • İç ve dış dudakta asimetrik problemler
 • Labium bölgesinde ortaya çıkan anormallikler
 • Vajina dudaklarında sarkma, şekil bozuklukları ve büyüklük
 • Cinsel ilişki sırasında labiuma bağlı ağrı ve acı şikayetleri
 • Dudak büyümesi ve sarkmasının cinsel ilişkiyi zorlaştırması
 • Dar iç çamaşırlarında ağrı şikayetlerinin olması gibi durumlarda yapılabilir.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatlarında doktorların amacı vajinanın açıldığı yer etrafında dış dudak ve iç dudak bölgesinde küçültme ve şekil bozukluklarını gidermektir. İki dudak da belirli bir oranda küçültülerek simetrik görünüm sağlanır. Bu uygulama 40-60 dakika arasında tamamlanır. Lokal anestezi ile yapılabilir ve ağrı şikayeti olmaz. Hasta tercihine bağlı genel anestezi altında da yapılabilir.

Ameliyat sırasında labialar küçültülür, buna ek olarak hastaya estetik gelmeyen şekil bozuklukları giderilir. Vajina bölgesinin hasta için estetik açıdan kusursuz hale gelmesi sağlanır. Labiumların şekil olarak düzeltilmesi dışında renk değiştirme işlemleri de yapılır.

Kliniğimizde iç dudak ameliyatları deneyimli bir ekip tarafından yürütülür.  Uygulama ağrı ve acı şikayeti olmadan tamamlanır. Aynı zamanda vajina bölgesine yönelik farklı talepleriniz varsa kombine uygulamalar da yapılabilir. Bu durumda hastanın ameliyat süresi yapılacak ek işleme bağlı olarak uzar. Labioplasti sayesinde iç ve dış dudak bölgesindeki tüm şikayetler giderilir.

Labioplasti hakkında daha detaylı bilgi almak için kliniğimize uğrayarak Op. Dr. Burçin Karakuş ile hemen görüşebilirsiniz.

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Labioplasti sonrası iyileşme süreci hasta açısından konforlu geçer. Bu ameliyattan sonra bölgede çok hafif düzeyde hassasiyet olur. Belirli oranda şişlik ve morluk şikayetleri olabilir. Bu şikayetler 15 gün gibi bir sürede ortadan kalkar. Uygulamada hiçbir şekilde dikiş ve yara izi kalmaz. Aynı zamanda iyileşme süresi de uzun değildir.

Hastalara labioplastiden sonra ağrı kesici ve antibiyotik verilir. Bu ilaçlar ağrı şikayetlerine ve enfeksiyon riskine karşı düzenli olarak kullanılmalıdır. Bunun dışında şişlikleri engellemek ve daha çabuk iyileştirebilmek adına buz uygulaması yapılması önerilir.

Labioplasti ardından 1 hafta içinde hastalar günlük yaşantısına döner.  Fiziksel aktiviteler ve spor için tam iyileşme beklenmelidir. Bu süre 6 haftayı bulabilir.  Hastalara iyileşme sürecinde bol kıyafetler giymeleri ve belirli bir süre cinsel ilişkiye ara vermeleri önerilir. Aynı zamanda düzenli olarak doktor kontrollerine de gidilmelidir. Bunun dışında labioplasti sonrasında iyileşme süreci kadınlar için son derece konforlu geçen bir süreçtir.

Labioplasti Avantajları Nelerdir?

Ülkemizde estetik operasyonlara olan ilgi son yıllarda büyük oranda arttı. Aynı zamanda uygulamalar çok daha ulaşılabilir bir hale geldi. Kozmetik genital estetik alanında en çok tercih edilen uygulamalardan biri de labioplastidir. Kadınlar çok kısa bir süre içinde günlük hayatına dönebildikleri için bu uygulamaları tercih ediyorlar.

Labioplasti avantajları genel olarak şöyledir;

 • Kadınlarda dar kıyafetler giyememe sorunları ortadan kalkar.
 • Spor kıyafet, tayt, mayo ve bikini giyildiğinde hasta için estetik ve rahatlatıcı bir görünüm ortaya çıkar.
 • Kadınlar labioplasti sonrasında kendilerini psikolojik ve fiziksel açıdan iyi hissederler.
 • Kadınların kendilerine olan güvenlerinde önemli bir artış olur.
 • Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı şikayetleri ortadan kalkar.
 • Kadınlar cinsel ilişkiden daha çok zevk almaya başlar.

Labioplasti kısaca kadınlarda fiziksel ve psikolojik olarak birçok rahatlık sağlar. Aynı zamanda sosyal hayatı da olumlu şekilde etkiler. Bu ameliyat hakkında kliniğimizi arayarak veya ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Labioplastide Yaş Sınırı Var mı?

Labioplasti uygulamaları için bir yaş sınırı uygulanmaz. İç ve dış dudaklardaki sarkmalar sebebiyle yaşam kalitesi olumsuz etkilenen her aday labioplasti için uygun bir adaydır. Ayrıca iç dudaklarda aşırı sarkma gibi durumlarda da zorunlu olarak uygulanacak bir işlemdir. 18 yaşını geçen her kadın tarafından tercih edilebilecek bir ameliyattır. Aynı zamanda kadınların doğum yapıp yapmaması da bir kriter değildir.

Labioplasti uygulamalarında himen de hiçbir şekilde zarar görmez. Buna ek olarak uygulama sonrası yeni doku üremesi ve sarkma gibi şikayetler ortaya çıkmaz. Her yaşta doktor değerlendirmesi sonrasında aday uygunsa kişiye özel labioplasti ameliyatı planlaması her zaman yapılabilir.