Kürtaj İstanbul

Kürtaj işlemi gebeliğin kontrollü olarak sonlandırılması adına yapılan cerrahi tahliye sürecidir. Gebelik sürecini zorunlu ya da isteğe bağlı olarak sona erdirmek isteyen kadınlar Kürtaj işlemine başvurabilir. Cerrahi müdahale sonrasında rahim bölgesinde bazı değişimler gözlenebilir. Özellikle kanama şikayetleri ve adet düzensizliği yaşanması gibi durumlarla çok sık karşılaşılmaktadır.

Ülkemizde doğumu sona erdirecek uygulamalar çok gelişmiş tekniklerle uygulanmaktadır. Yani Kürtaj işlemi artık cerrahi olmaktan çıkarak çok pratik bir müdahale haline gelmiştir. Aynı zamanda kürtaj işlemi sadece gebeliğin sona ermesi için yapılan bir uygulama değildir. Farklı birçok nedene bağlı da uygulanabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj uygulamasında temel olarak 2 farklı yöntem vardır. Hastanın sağlık durumuna ve doktorun tercihine göre bu yöntemlerden biri ile yapılabilir. Anne adayında gebeliği sonlandırmak adına yapılan Kürtaj modern tekniklerle yapılır.  En yaygın Kürtaj yöntemi aspirasyon Kürtajdır. Bu uygulamada işlem çok konforlu şekilde gerçekleşir. Kadınlar için bu yöntemde risk ve komplikasyonlar ortadan kalkar.

Aspirasyon Kürtaj işleminde plastik yapılı özel araçlar kullanılır. Rahim kanalından geçen araçlar gelişmiş vakum cihazları ile rahmin tüm içeriğini dışarı çeker.  Genellikle lokal anestezi altında yapılır. Ortalama 15 dakika kadar süren bu işlemde hasta aynı gün taburcu olur. Kürtaj sırasında bir ağrı ve acı şikayeti olmaz.

Kürtajda kullanılan ikinci teknik ise küret tekniği olarak bilinmektedir. Bu uygulama en ilkel kürtaj tekniği olarak bilinir. Bu uygulamada kullanılan araçlar metaldir. Modern yöntemlerle kıyaslandığında, Kürtaj işlemi daha uzun sürer. Ancak bazı durumlarda küret tekniği zorunlu olarak uygulanmaktadır.  Yine de bu durumlar çok sınırlıdır.

Küret tekniği de kullanılsa deneyimli bir kadın doğumcu tarafından yapılan işlemlerde riskler en aza inmektedir. Tabii kullanılacak yönteme doktor karar verecektir.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Kürtaj işlemlerinde gebelik sonlandırma dışında farklı amaçlar da olabilir. Bazı genital problemler ve sağlık sorunları yaşayan kadınlarda da Kürtaj bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir.

Bu durumlar şöyledir;

  • Düzensiz adet kanaması olan ve kanama miktarı çok olan kadınlarda tanı koyulması veya tedavi sürecinde rahim tahliyesi yapılabilir.
  • Kadınlarda rahim içi, rahim ağzı ve rahim yolu üzerinde bulunan rahatsızlıkların tanısı koyulurken örnek alma sürecinde kürtaja başvurulabilir.
  • Bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek durumlarda zorunlu olarak Kürtaj yapılması gerekebilir.
  • Doğum kontrol yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda Kürtaj yasal olarak 10. haftaya kadar yapılabilir.
  • Anne adayının hamilelik döneminde ölüm riski barındırması sonucunda gebelik planlı olarak sonlandırılabilir.
  • Suç unsuru olan bir hamilelik sürecinde gebelik sonlandırma için kürtaj yapılabilir.

Türkiye’de kürtaj işlemleri yasal olarak denetlenmektedir. Kürtaj işlemlerinde belirli bir zaman sınırı uygulanır. Bu süre dolduğu anda zorunlu haller dışında devlet tarafından kürtaj işlemlerine izin verilmez. Ülkemizde yasal olarak onuncu haftaya kadar rıza beyanına göre kürtaj yaptırılabilir.

Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

Kürtaj işlemlerinde yapılma amacına göre uygulanabilecek farklı Kürtaj çeşitleri vardır.

  • Probe Kürtaj: Rahimdeki düzensiz kanama bozukluklarında teşhis ve tedavi amacıyla yapılan işlemdir. Kısa süren adet döngüleri veya çok şiddetli adet kanamalarında genellikle probe Kürtaj işlemi yapılır. Yani gebelik sonlandırmaya yönelik uygulanmayan yöntemdir.
  • Retansiyone Kürtaj: Anne adaylarında gebelik kendiliğinden de sona erebilir. Özellikle alt karın bölgesinde yoğun kasık ağrısı, ağır kanama şikayetleri varsa gebeliğin sonlandığına işaret edebilir. Bu durumda hemen ultrason ile fetüs incelenir. Gebeliğin sonlanmış olması durumunda rahimde kalan fetüs parçaları Kürtaj işlemi ile temizlenir. Düşük vakalarından sonra Kürtaj yapılmazsa enfeksiyon, kanama, adet düzensizliği gibi problemler ortaya çıkabilir.
  • Terapotik Kürtaj: Bu uygulama standart olarak tercihe bağlı gebeliğin sonlandırılması sürecinde uygulanır. Yasal olarak 10 hafta içinde Kürtaj işlemi yapılmalıdır. Lokal anestezi altında sağlıklı gebeliklerdeki sonlandırma işlemi 15 dakika içinde yapılır. 10 haftadan sonra da anne ve bebek sağlığını tehdit eden bir durum varsa heyet raporu ile terapojik kürtaj yapılır. Bu işlem gebeliğin yirminci haftasına kadar yapılabilir.

Kürtaj türleri hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj modern yöntemler sayesinde çok konforlu ve sorunsuz geçen bir cerrahi uygulama haline gelmiştir.  Doğal gebelik sonlandırma işleminde olduğu gibi süreç her zaman konforlu olacaktır.  Kürtaj işlemi lokal anestezi altında 15 dakikada sona erer. Genellikle hastalar biraz dinlenir ve taburcu edilerek aynı gün sosyal yaşamına dönebilir.

Rahim bölgesine bir işlem yapıldığı için ilk günlerde bazı kasık ağrısı ve kanama şikayetleri olabilir. Kasık ağrısı için doktor tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Yaşanan kanamalar adet kanamasına benzer ancak şiddeti çok daha düşüktür. Kürtaj sonrası kanama ve ağrı çok doğal bir durumdur.  Yine de uzun bir iyileşme süreci yoktur ve aynı gün iş hayatınıza da dönebilirsiniz. Üstelik bir kesi uygulanmadığı için enfeksiyon gibi riskler de yoktur.

İstanbul Kürtaj Fiyatları 2022

Kürtaj fiyatları uygulanacak yöntem, yapılacak ek işlemler gibi birçok unsura bağlı değişiklik göstermektedir. Öncelikle Kürtaj işlemleri için yasal engellere takılmamak gerekir. Çünkü Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren sağlık merkezlerinde yasal uygulamalar ile gebelik sonlandırma yapılmaktadır. Gebelik, 10 haftayı geçtiyse mutlaka heyet raporuna ihtiyaç olacaktır.

Kürtaj uygulamalarında yasal süreçler ve fiyat bilgisi için bize ulaşın.