İstanbul Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim içi duvarının olması gerekenden kalın olmasına rahim duvarı kalınlaşması adı verilir. Rahmin iç bölümü bağ dokusu ile bezlerden oluşmaktadır. Kadınlarda rahim iç duvarı adet döngüsü içinde salgılanan hormonların etkisiyle belirli oranda kalınlaşır. 28 günde bir gerçekleşen bu menstruel siklus vücudun ve rahmin gebeliğe hazır hale gelmesini sağlar.

Kadınlarda gebelik başladığı anda vücutta hormon düzeyleri de değişir. Bazı hormon düzeyleri azalırken bazıları ciddi miktarda artar. Bu durumda rahim iç duvarı da kalınlaşmaya başlar.

Rahim duvarı kalınlaşması ilk başlarda genellikle önemsenmez. Daha sonra zaman içinde düzensiz kanama ve ağrılı adet gibi şikayetlere yol açmaya başlar. Aynı zamanda kadınlarda ciddi kan kayıplarına yol açabilir. Hata bu durum hayati risk de oluşturabilir.  Uzun süre tedavi edilmediğinde bu yapı kansere de davetiye çıkarabilir. Bu yüzden rahim duvarı kalınlaşması mutlaka tedavi edilmelidir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Rahim duvarı kalınlaşması kadınlarda her adet döneminde rahimden kanama olarak atılan dokunun olması gerekenden daha fazla kalınlaşmasıdır. Kadınlarda her ay adet döneminde rahim bölgesini etkileyen ciddi değişiklikler yaşanır. Beyinde bulunan hipotalamus bölgesi hipofiz bezini uyarır böylece LH ve FSH hormonu bu bez tarafından salgılanır.

Bu hormonlar dolaşım sistemini kullanarak yumurtalıkların uyarılmasında görev alır. Daha sonra yumurtalıklar üzerinde yer alan folikullerden biri olgunlaşır ve ardından ovulasyon görülür. Süreç boyunca vücutta folikül tarafından östrojen hormonu salgılanır. Bu hormon rahim duvarı kalınlaşmasını sağlar. Bu süreçte bir gebelik oluşmazsa vücut östrojen üretimini yavaşlatır. Ardından progesteron üretimi artar. Bu süreç rahim iç duvarında dökülmeye yol açar ve kanla vajinal olarak dışarı atılır.

Endometrial hiperplazi rahim duvarı kalınlaşmasının tıptaki karşılığıdır. Bu rahatsızlık hormon düzensizliği ve farklı hastalıklar sebebiyle görülebilir. Kalınlaşma aynı zamanda düzensiz kanama ve ağrılı adet şikayetlerine yol açabilir. Hayati tehlike yaratacak kan kayıpları ve kanser vakaları da görülebilmektedir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Görülebilir?

Bazı kadınlar rahim duvarı kalınlaşmasına potansiyel adaydır. Özellikle menopoz dönemi yaklaşan kadınlarda çok yaygın görülür. Bunun dışında düzensiz adet döngüsü olan her kadında bu sorun yaşanabilir. Özetle 35 yaş üzerinde olan her kadın rahim duvarı kalınlaşması açısından risk grubu içindedir.  Kadınlarda adet düzeni bozulursa veya belirli hastalıklar yaşanırsa rahim duvarında kalınlaşma şikayetleri ortaya çıkabilir.

Bazı kadınlarda rahim duvarı kalınlaşması genetik yatkınlık sebebiyle de olabilir. Aynı zamanda erken yaşta adet kanaması başlayanlar da risk gurubundadır. Bir kadında çeşitli nedenlere bağlı uzun bir süre östrojen kullanımı olabilir. Bu durumda vücutta progesteron dengesi sağlanamaz. Sonraki aşama rahim duvarının kalınlaşması olur. Aynı zamanda yapılan araştırmalar uzun adet döngüsü aralığı, diyabet, obezite ve polikistik over sendromu olan kadınlarda rahim içi duvar kalınlaşmasının daha yaygın görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur?

Kadınlarda menopoz döneminin başlaması rahim duvarı kalınlaşmasının en önemli nedenleri arasındadır. Çünkü menopoz dönemine giren kadınlarda vücut progesteron hormonu üretmez. Bu durum rahim incelmesinin yavaşlamasına yol açar. Bu durum da rahim duvarı kalınlaşmasına yol açabilir. Bu süreçteki bazı problemler östrojen ve progesteron hormonuyla dengelenebilir.

Kadınlarda bazı durumlarda tedavi sürecinde hormon ilaçları kullanılır. Hormon ilaçları da rahim duvarını kalınlaştırır.  Bu yüzden ilaçları mutlaka doktorun belirlediği dozda kullanmak gerekir. Bir kadında görülen polikistik over sendromu da rahim duvarında kalınlaşmaya yol açabilir. Bu süreçte anne adayı yumurtlama gerçekleştiremez ve progesteron üretilmez.
Kadınlarda diyabet, obezite, karaciğer ve safra kesesi sorunları, tiroit bezi sorunları da rahim duvarının kalınlaşmasına yol açabilir.  Bir kadında progesteron ile östrojen hormonunun dengelenmediği her senaryoda rahim duvarı kalınlaşması en yaygın yaşanan durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

Kadınların vücudunda her zaman östrojen ve progesteron hormonları arasında hassas bir denge vardır. Bu denge bozulduğunda kalınlaşma görülebilir.

Rahim duvarı kalınlaşması belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Adet kanamasının eskiye göre daha uzun sürmesi
  • Geçmiş adet dönemleriyle karşılaştırıldığında kanama miktarının artması
  • Adet döngüsünde düzensizleşme olması
  • Adet döngüsü süresinin 21 günden daha kısa sürmesi
  • Adet dönemleri arasında kanama ve kahverengi lekelenme şikayetlerinin ortaya çıkması
  • Adet dönemlerinin eskiye göre daha ağrılı olması genel belirtiler arasında yer alır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tanısı Nasıl Konur?

Rahim duvarı kalınlaşması genellikle rutin kontroller ya da yukarıda sayılan belirtiler sonucunda ortaya çıkar.  Rahim duvarı kalınlaşması tanısı için doktor öncelikle hasta öyküsünü dinler. Adet kanaması öyküsü sonrasında vajinal ultrason incelemesi yapılır. Bu incelemede rahim duvarı ölçülür. Aynı zamanda rahim içindeki dokularda heterojen görünüm, polip, kitle olup olmadığına bakılır. Şüpheli durumlarda hemen biyopsi alınarak laboratuvarda incelenir. Bu inceleme patoloji bölümü tarafından gerçekleştirilir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi

Rahim duvarı kalınlaşması, tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır. Uzmanlar öncelikle medikal tedavi yollarını uygular. Kadınlarda hormon seviyeleri, kadının yaşı ve rahmin genel durumuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Genellikle rahim duvarı kalınlaşmasında hormon dengesini sağlamak adına hormon tedavisi uygulanır.  Tedavide gerekli olması durumunda dilatasyon ve küretaj da yapılabilir. Kadınlarda menopoz döneminde dirençli kalınlaşma tedavisinde histerektomi de tercih edilebilir. Tamamen hastanın durumu, talebi ve doktor kararına göre tedavi yöntemi belirlenir.

Sizlerde de saydığımız belirtiler varsa rahim duvarı kalınlaşması tedavisi için hemen kliniğimizi arayabilirsiniz.