Hudoplasti İstanbul

Tüm dünyada ve ülkemizde son yıllarda kozmetik jinekoloji uygulamalarına büyük bir ilgi olmaya başladı. Özellikle iyileşme sürelerinin kısalması ve başarılı uygulamaların yapılması etkili sonuçlar alınmasını sağlıyor.  Vajinal bölgede yaşanan birçok sorun basit bir prosedür ile çözülebiliyor.  Klitoris bölgesinde yaşanan bazı sorunlar estetik kaygılara yol açabilir. Özellikle bu bölgedeki kırışıklık şikayetleri ciddi anlamda problem oluşturabilir. Klitorisin üzerinde yer alan kırışıklıklar hudoplasti ile düzeltilebilir. Bu uygulama ile klitoris bölgesine estetik görünümü geri kazandırılır ve genital bölgede yaşanan deformasyonlar ortadan kaldırılır.

Klitoris hemen vulva üzerinde bulunan ve kadınlarda cinsel hayata etki eden bir bezdir. Bu bölge genital organın hemen dışında cilt yapısı olarak görülür. Sürekli sürtünme olursa aşırı uyarılma ve ağrı olabilir. Aynı zamanda cinsel hazzı da çok ciddi derecede etkiler.

Hudoplasti ile klitoris çevresinde yer alan deri fazlalığı alınır. Böylece istenen estetik görünüm kazandırılabilir. Söz konusu uygulama klitoris bölgesi estetiği olarak da biliniyor.  Tek başına yapılabileceği gibi genellikle labioplasti ile birlikte planlanır. Uzmanlar klitorisi korumak için yeterli deri bırakmayı ihmal etmez.

Hudoplasti Neden Yapılır?

Kadınlarda labioplasti sonrasında iç dudak bölgesinde estetik bir görünüm ortaya çıkar. Ancak hastaların önemli bir bölümünde iç dudak estetiği sonrası cilt üzerinde yer alan kırışıklıklar ve katlantılar kalır. Bu bölgede ortaya çıkan kabarıklık hoş olmayan bir görünüm sağlar. Bu durumda iç dudak estetiği yanında hudoplasti yapılarak hastanın klitoris bölgesinin de estetik yapısının tamamlanması sağlanır.  Yani hastanın klitoris bölgesinde memnun olmadığı ve şikayetçi olduğu görünüm ortadan kaldırılabilir.

Ülkemizde de son yıllarda bu uygulamaya olan ilgide büyük bir artış oldu. Hemen bizi arayarak Op. Dr. Burçin Karakuş ile konuşabilirsiniz.

Hudoplasti Nasıl Yapılır?

Hudoplasti genel olarak labioplasti işlemine ek olarak yapılır. Uygulama sırasında klitoris bölgesindeki kapüşon görünümüne sahip olan cilt katmanı küçültülür. Böylece söz konusu bölgeye daha estetik bir görünüm kazandırılır. Klitorisin hemen üzerinde klitoral glans kaplayan bir sünnet derisi vardır. Bu deri, uygulama ile belirli oranda küçültülür.

Klitoris operasyonlarında klitorisin zarar görmemesi adına titiz davranmak gerekir. Bu uygulama hastanın durumu ve tercihine göre lokal, bölgesel veya genel anestezi uygulaması altında yapılabilir.  Genellikle hastaların rahat etmesi için genel anestezi altında yapılır. Tek başına yapıldığında ortalama 30-40 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Labioplasti ve daha farklı uygulamalar ile bu süre uzamaya başlar.

Öncelikle hastaya anestezi verilir. Daha sonra da klitoral bölgede bir kesi uygulanır. Bu kesi üzerinde yer alan fazla doku çıkarılır. Daha sonra klitorisin üzerinde yer alan cilt çıkıntısı azaltılır. Bu uygulama klitoral başlığın daha estetik görünüm kazanmasını sağlar. Klitoral başlık dış genital bölgeyle orantılı hale gelir. Kesi yapılan bölgeye dikiş atılır. Uygulamada bir iz kalma durumu olmaz.

Hudoplasti Cinsel Hazzı Olumsuz Etkiler mi?

Hudoplasti ülkemizde en yaygın yapılan kozmetik jinekoloji uygulamaları arasındadır. Bu işlemde cinsel hazza olumsuz bir etki olmaz. Çünkü uygulama sırasında klitoris hiçbir şekilde zarar görmez. Sadece bölgede yer alan fazlalık cilt dokusu alınır. Bu yüzden de cinsel haz ve orgazm konusunda bir etkisi olmaz.

Uygulamadan sonra kadınlarda özgüven artar. Bu durum cinsel ilişki sırasında daha rahat olunmasına yardımcı olur. Böylece dolaylı olarak cinsel haz artar ve orgazm olmak daha kolay hale gelir. Klitorisin anatomik ve fonksiyonel durumuna dikkat edilerek hassas bir şekilde operasyon tamamlanır. Sonuçları birçok işleme göre işlevseldir.

Hudoplasti Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Hudoplasti ameliyatı sonrası bu bölgede hafif düzeyde bir şişlik ve morarma olması çok doğaldır. Bunun dışında hafif bir hassasiyet de oluşabilir. Bu durum reçete edilen ağrı kesiciler ile geçebilir. Aynı zamanda morluk ve şişlikler de kendiliğinden geçecektir. Bu komplikasyonların daha kısa sürede geçmesi için bölgeye buz uygulaması yapılabilir.

Hudoplasti sonrası hastalar kısa sürede günlük hayatına dönebilir. Öncelikle 3-5 gün kadar günlük aktivitelere dönülmemesi gerekir. Buna ek olarak 30 gün kadar yorucu egzersizler yapılmamalıdır. Aynı zamanda belirli bir süre cinsel ilişkiye de girilmemelidir.

Her hastada hudoplasti sonrası klitoris bölgesinde uyuşma ve his kaybı oluşabilir. Bu durum çok doğal olarak kabul edilir. Aynı zamanda bu şikayetler de kısa süre içinde kendiliğinden geçer. Şişlik şikayetleri azaldığında uyuşma ve his kaybı ortadan kalkar.

Klitoris estetiği sonrasında beklenen sonuçları görmeye başlamak için şişliklerin azalması gerekir. Tamamıyla iyileşme olduktan sonra cinsel ilişki daha rahat ve kusursuz olarak yaşanır. Özellikle labioplasti ile birlikte yapıldığında çok etkili bir sonuç alınabilir. Aynı zamanda hudoplasti sonrası cinsel ilişkide daha fazla haz alınır ve giysilere bağlı tahriş de azalır.

Hudoplasti Sonrası Öneriler Nelerdir?

Hudoplasti sonrasında dikkate alınması gereken öneriler vardır. Hastalar bu duruma dikkat ederlerse hem iyileşme süreci kısalır hem de daha konforlu bir iyileşme süreci geçirebilirler. Uygulama lokal veya genel anestezi ile birlikte yapılır. Açılan kesilere dikiş atılır ancak bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir ve aldırmaya gerek kalmaz.

Hasta hudoplasti sonrası hemen günlük hayatına dönebilir.  Aynı zamanda su geçirmez bantlar kullanılarak ayakta duş alınabilir. Bölgenin hijyeni için belirli bir süre kuru tutulması gerekir. Aynı zamanda sıkı yani dar iç çamaşırı ve pantolon belirli bir süre giyilmemelidir. Ameliyattan sonra 1-1.5 ay kadar cinsel ilişkiye ara verilmesi önerilir.

Kadınlarda bu uygulama sonrasında başarı oranı %100’e yakındır. Her operasyon kişiye özel olarak planlandığı için sorunsuz bir şekilde kolayca tamamlanabilir. Detaylı bilgi almak için hemen kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.