Doğal Doğum İstanbul

Doğal doğum süreci doğum anının kendiliğinden zamanı geldiğinde fizyolojik olarak başlaması ve bu şekilde gerçekleşmesidir.  Bu doğum anında anne adayına medikal bir müdahale yapılmaz. Yanında uzmanlar fiziksel ve duygusal olarak destek verir. Bebek hazır olduğu anda anne karnında artık dışarıya çıkmak istediğine dair sinyaller verir.  Doğum süreci bebekten gelen bildirimlerle doğal süreçte başlar. Bu doğumda temel odak noktası doğal sürecin bozulmaması ve doğum eyleminin kendiliğinden başlayarak sona ermesidir.

Doğal doğumda en önemli noktalardan biri bebek doğduktan sonra kordon hemen kesilmez. Öncelikle bebek anne göğsüne kavuşur ve bebek kordonu daha sonra kesilir. Yani öncelikle anne ve bebek arasında ten teması sağlanmaya çalışılır. Bebek doğal doğumda annesinin göğsünde biraz vakit geçirir.  Bu doğum süreci normal doğum, aktif doğum, içsel doğum gibi birçok isimle de biliniyor.

Anne adayı doğal doğum süresi boyunca rahatsız edilmemelidir. Burada özellikle anne adayının mahremiyetinin sağlanması çok önemlidir. Buna ek olarak doğumun yapılacağı ortamda ses ve gürültü gibi tedirginliğe yol açacak durumlar olmamalıdır.  Saydığımız durumların tamamı doğum sürecine olumsuz yansır. Özellikle anne adayları son yıllarda doğal doğuma büyük ilgi gösteriyor.

Uzman bir ekip de her duruma karşı hazırlıklı olarak doğal doğum sürecinde müdahaleye hazır bekler.

Doğal Doğum Neden Gereklidir?

Bir anne adayı ve bebek için en sağlıklı süreç gebeliğin ve doğum anının kendiliğinden gelişmesidir. Doğal doğum süreci tamamen annenin içgüdülerine bağlı olarak yaşanır. Bu süreçte doğum anının baş rolünde anne vardır. Bu uygulama sırasında gereksiz hiçbir cerrahi müdahale yapılmaz. Anne adayının hormonları vücudu doğuma doğru şekilde hazırlar.

Doğal doğum anında hem anne hem de bebek arasında güçlü bir bağ oluşur.  Daha önceleri sezaryen doğum daha popülerken günümüzde doğal doğuma olan ilgide gözle görülür bir artış vardır. Doğumun bu şekilde gerçekleşmesi, uzun yıllardır bedenin doğal ve sağlıklı bir fonksiyonudur. Bu doğum sürecinde hormonlar anne ve bebeği doğuma hazır hale getirir.

Doğal doğumda her şeyin yolunda gitmesi için doğumun iyi şekilde yönetilmesi gerekir. Özellikle anne adayı doğum sürecine etkin katıldığı için biraz daha kontrol odaklı yaklaşmalıdır. Doğal doğumun problemsiz şekilde tamamlanması için anne adayının bu sürece iyi hazırlanması gerekiyor.  Bunu da gebelik dönemi içinde yapabilirsiniz.

Doğal Doğum Hangi Koşullarda Yapılabilir?

Merkezimizde Op. Dr. Burçin Karakuş tarafından doğal doğum işlemleri yapılmaktadır.  Ancak bu doğumun hayata geçmesi için bazı koşullar çok önemlidir. Bu durumlar doğal doğumun başarısını da arttırır;
Anne Adayı Doğum Eğitimi Almalıdır: Gebelik döneminde anne adayları doğal doğum süreciyle ilgili birçok eğitime katılabilir. Nefes egzersizi, annelerin yapması gerekenler, beden hazırlığı gibi süreçler burada verilir. Aynı zamanda gevşeme ve odaklanma yöntemleri de anne adayına öğretilir.

Doğum Mahremiyeti Sağlanmalıdır:  Doğal doğumda mahremiyet çok önemlidir. Anne adayı mahremiyeti hissetmezse doğum zorlu geçebilir.

Anne Adayı Kendine ve Doktoruna Güvenmelidir:  Anne adayının hem doktoruna hem de bedenine güvenmesi gerekiyor. Arada bir güven bağı ortaya çıktığı anda anne adayı kendini doğuma daha iyi hazırlar.

Anneye Duygusal Destek Verilmelidir: Anne adayı doğal doğum sırasında fiziksel olarak aktiftir. Ancak duygusal olarak sıkıntılı olabilir. Bu yüzden anne adayına duygusal destek verilerek güvende hissetmesi sağlanmalıdır.

Anne Adayına ve Bebeğe Zaman Verilmelidir:  Anne adayı ve bebek için doğal doğumun gerçekleşme zamanı farklı olabilir. Bu süreçte uzmanlar zaten hazır bekliyor. Bu süreçte anne adayı ve bebeğe zaman verilmelidir. Her doğum kendine has olduğu için tamamlanma süresi değişiklik gösterebilir.

Anne Adayına Hareket Özgürlüğü Tanınmalıdır: Doğal doğumda yapılan en büyük hata anne adayının yatağa mahkum edilmesi oluyor. Bu aşamada anne adayı rahat hareket etmelidir. Bu sayede bebeğin aşağıya inmesi de kolaylaşacaktır.  Anne adayı en rahat ettiği pozisyonda doğuma katılabilir.

Doğal Doğum Ortamı Nasıldır?

Doğal doğumda bebeğin sağlıkla dünyaya gelmesi için ortama dikkat edilmelidir. Öncelikle anne adayı doğumda kendini güvende hissetmeli ve mahrem bir ortamda olduğuna inanmalıdır. Böylece anne adayı hem bedenine hem de kendine güvenebilir. Doğal doğum yapılacak ortam steril olmalıdır.

Doğal doğumda anne adayının eşi veya bir yakını da ortamda olmalıdır. Anne adayı bu süreçte rahat olması gerektiği için istediği gibi davranmalıdır. Aynı zamanda bir ekip hazır beklediği için bir sorun olduğu zaman hemen müdahale edilmelidir.

Doğal Doğum Eğitimi

Anne adaylarının doğal doğum süreci için özel bir eğitim alması gerekiyor. İlk olarak anne adayının yeterli ve kaliteli nefes egzersizi yapabiliyor olması şart.  Bu sayede anne adayı istediği gibi nefesini yönetebilir ve daha uzun süre dinlemeyi başarır. Anne adayları doğal doğumda nefes alıp vererek doğum sürecine etkin şekilde katılırlar.

Doğum anında anne adayının bazı ağrı şikayetleri olabilir. Bu süreçte müdahale olmadığından ağrı kesici ilaç da yoktur. Anne adayına kendi yaptığı egzersizler ve uygulamalar doğal bir ağrı kesici etki sağlar. Stresini yönetebilen anne adayı bu alanda başarılarını arttırabilir. Kasılmayı engelleyen her gelişme bizim için çok önemlidir.