Cinsel Problemler ve Danışmanlık İstanbul

Hem erkeklerde hem de kadınlarda çok sayıda cinsel problem görülebilir. Bazen genel problemler görülürken bazen de cinsiyete has olan bazı sorunlar görülebilir. Sonuç olarak cinsel sorunların altında birçok neden yatmakla birlikte, genellikle cinsel sorunlar psikolojik nedenlere bağlı yaşanır. Çok nadir olarak fiziksel bir problem görülür. Bu yüzden cinsel sorunlarda danışmanlık hizmeti almak gerekli olur.

Cinsel problemler her kişide farklılık gösterir. Özellikle ülkemizde küçük yaşlardan itibaren sağlıklı bir cinsel eğitim verilmediği için cinsel problemler daha fazla görülüyor. Özellikle ailesi tarafından baskılanan ve çevresinde yanlış bilgilendirmeler olan kişilerde daha yaygın görüldüklerini söyleyebiliriz.  Bu durumda öncelikle kişinin bir uzmandan destek alması ve cinsel durumlara karşı yanlış algısını düzeltmesi gerekiyor.

Bazı bireyler kötü cinsel tecrübeler yaşadıkları için cinsel problemler ve kaygılar yaşıyorlar. Bir cinsel sorun sadece bir kişiyi etkilemez. Aynı zamanda çiftler bu problemden çok kötü etkilenirler. Bu yüzden de cinsel problemler karşısında her zaman önlem almak gerekir. Bunun için kliniğimizden her zaman destek alabilirsiniz.

Kadınlarda Cinsel Problemler Nelerdir?

Kadınlarda görülen cinsel problemler her yaşta görülebilir. Ancak zamanı ne olursa olsun cinsel problemler mutlaka tedavi edilmelidir. Genel olarak psikolojik kaynaklı problemler kadınlarda görülen durumlardır. Kliniğimizde kadınların tüm cinsel problemlerine karşı destek sağlanır.

Kadınlarda görülen en yaygın cinsel problemler şöyledir;

 • Orgazm Olamama: Kadınlarda en yaygın görülen problemlerden biridir. Bu durumda kadın cinsel ilişkiye girebilmesine karşın başarılı bir şekilde orgazm olamaz. Bunun nedenleri genellikle psikolojiktir ve tedavi edilebilir.
 • Cinsel Tiksinti: Bu kişiler cinsellikten soğumuştur ve her zaman cinsellik ismi geçtiğinde dahi tiksinti duyarlar. Buna bağlı olarak cinsel isteksizlik ortaya çıkar. Bu kişilerde cinsel isteği sağlayacak öneriler ve uygulamalarla problemler çözülebilir.
 • Cinsel İsteksizlik: Cinsel ilişkiye girme isteğinin azalmasıdır. Özellikle kadınlarda görülen bir durumdur. Genellikle partnere bağlı yaşanan bir durumdur. Tedavi edilebilir.
 • Vajinismus: Cinsel yaşamında bazı problemler yaşayanlar vajinismus ile de karşılaşabilir. Özellikle kadınlarda psikolojik nedenlere bağlı cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşanabilir. Bu durumun da çeşitli tedavi basamakları bulunmaktadır.

Kadınlarda cinsel problemler genellikle psikolojik olur. Bu yüzden profesyonel ve nitelikli bir destek sayesinde problemler aşılabilir. Ancak yapısal bir problem görüldüğünde genital bölge ile ilgili bir ameliyat da planlanabilir. Tüm tedavi süreci boyunca hastanın mevcut şikayetleri, durumu ve rahatsızlığına göre hareket edilir.

Erkeklerde Cinsel Problemler Nelerdir?

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de çok yaygın görülen cinsel problemler bulunur. Özellikle bazı erkeklerde cinsel ilişki yerine mastürbasyon gibi çözümler bulunur. Ancak bu durum aktif cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Erkeklerde de çözüm psikolojik destek ile bulunabilir.

En yaygın erkeklerde cinsel problemler şöyledir;

 • Cinsel İsteksizlik: Bu durum erkeklerde de çok yaygın görülür. Erkeklerde bu durumun sebebinin partner olması çok daha nadir bir vakadır. Genellikle erkekler günlük stres ve mastürbasyon sebebiyle cinsel isteksizlik duyabilir.
 • Orgazm Olamama: Kadınlarda yeterli ıslaklık olmaması, vajinanın yeterli darlıkta bulunmaması veya yeterli sertliğe ulaşamama gibi birçok nedene bağlı olarak erkeklerde de orgazm olamama şikayetleri yaşanabilir.
 • Sertleşme (Ereksiyon) Sorunu: Bir cinsel ilişkinin başarılı olabilmesi için penisin yeterli sertliğe ulaşması gerekir. Bazı kişiler ereksiyon problemi yaşayabilir. Buna bağlı olarak yeterli düzeyde sertleşme olmaz. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.
 • Erken Boşalma: Erkeklerde her yaşta görülen bir cinsel problemdir. Cinsel ilişki başlasa da kısa süre içinde sona erer. Bu durum hem erkek hem de kadını etkileyen bir rahatsızlıktır. Çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Genellikle psikolojik kaynaklı olarak yaşanır.

Erkeklerde cinsel problemler de genellikle psikolojik kaynaklı görülür. Çok nadir de olsa yapısal kaynaklı da olabilir. Bu durumda probleme göre gerekli cerrahi operasyonlar veya farklı tedaviler tercih edilebilir.

Cinsel Danışmanlık

Kişide cinsel işlev sorunlarında veya cinsellikle ilgili bilgilendirmelerde cinsel danışmanlık hizmetine başvurulur. Bu süreçte temel amaç çiftin veya hastanın problemini anlamaktır. Öncelikle kesin tanı koyulması gerekir. Çifte yönelik kesin tanı koyulduğunda danışmanlık süreci planlanır. Bu süreçte hastaya cinsel anatomi, cinsellik ve fizyolojik bilgiler sağlanır.

Cinsel danışmanlık desteği genellikle çift olarak alınır. Ancak bazı vakalarda tek kişi de cinsel destek alabilir. Danışmanlık hizmetini tek alırken evli olmanız gerekmez.  Cinsel danışmanlık sürecine hasta da etkin olarak katılır.  Hastaya çok yönlü bir destek verilir. Cinsel danışmanlık hizmeti kapsamında şu destekler alınabilir;

 • Vajinismus
 • Ağrılı Cinsel İlişki
 • Cinsel İsteksizlik
 • Seks Bağımlılığı
 • Erken Boşalma
 • Geç Boşalma
 • Porno Bağımlılığı
 • Eşler Arası Cinsel Uyumsuzluk
 • Cinsel Bilgi Yetersizliği
 • Cinsel Kimlik Bozuklukları
 • Cinsel Sapkınlıklar

Cinsel Problemler ve Danışmanlık Hizmeti

Ülkemizde cinsel problem yaşayan çok sayıda çift ve kişi bulunuyor. Ancak vakaların önemli bir bölümünde çiftler veya hasta tedavi olmayı kabul etmiyor. Bazı vakalarda sorunu kabul etmeyen kişiler de bulunuyor. Bu yüzden birçok çift hayatını sağlıksız bir şekilde cinsel hayatını düzene sokmadan devam ettiriyor.

Cinsel problemlerin örtbas edilmesi ilerleyen dönemde çok başka sağlık sorunlarının da habercisi oluyor. Bu yüzden her zaman titiz hareket etmek gerekiyor. Cinsel problemler danışmanlık hizmeti ile kısa sürede çözülebilir. Kişinin öncelikle problemi çözmeye istekli olması gerekiyor.

Çünkü cinsel bir sorunda hasta veya eş problemi kabul etmiyor ve çözmekten kaçıyorsa yapacak pek de bir şey kalmıyor. Bu durumda cinsel problemin kabul edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda hemen cinsel destek alınabilecek bir uzman bulunması gerekiyor.

Cinsel probleminiz varsa danışmanlık hizmeti için kliniğimizi arayın ve hemen Op. Dr. Burçin Karakuş ile görüşün.